Martyna Fyda

notariusz

Prowadzę kancelarię notarialną w samym centrum Warszawy. Pomagam przedsiębiorcom jak i osobom fizycznym. Specjalizuję się w tematyce aktu notarialnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Umowa użyczenia samochodu

Martyna Fyda19 września 2020Komentarze (0)

Abonament mieszkańca uprawniający do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego możesz otrzymać, jeśli jesteś zameldowany na pobyt stały lub czasowy na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego oraz jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem samochodu.

 

Umowa użyczenia samochodu

Jeśli nie jesteś właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, do wniosku o wydanie abonamentu możesz dołączyć UMOWĘ UŻYCZENIA zawartą w formie AKTU NOTARIALNEGO, na podstawie której będziesz mógł bezpłatnie używać samochód przez czas użyczenia.

Umowa może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Umowa wygasa po czasie wskazanym w umowie lub – w przypadku umowy na czas nieoznaczony – gdy uczyniłeś z samochodu użytek odpowiadający umowie lub gdy upłynął czas, w którym mogłeś ten użytek uczynić. W innych wypadkach, aby nastąpił zwrot rzeczy użyczającemu, niezbędne jest wypowiedzenie umowy, a termin i warunki wypowiedzenia powinna określać umowa.

Zwykłe koszty utrzymania samochodu na czas trwania umowy są po Twojej stronie. Jesteś także odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie samochodu – czy to w przypadku wykorzystania go w sposób sprzeczny z umową lub jego przeznaczeniem, czy to z powodu powierzenia rzeczy osobie trzeciej. Czyli właściciel nie może domagać się od Ciebie zwrotu wartości auta, jeśli zostanie Ci ono skradzione, chyba że nie dopilnowałeś go – np. nie zamknąłeś samochodu.

Jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość i właściciel pojazdu otrzyma mandat, to umowa będzie potwierdzeniem tego, że w tym czasie Ty korzystałeś z samochodu, a nie jego właściciel.

Doradca podatkowy Marcin Dzikowski (podatkidzikowski.pl) przypomina jednak, że umowa użyczenia samochodu jest traktowana jako przychód po stronie biorącego, to znaczy, że podlegasz obowiązkowi podatkowemu i jesteś zobowiązany do jego wykazania i rozliczenia w deklaracji podatkowej.

Należy przy tym wziąć pod uwagę kwoty należne za wynajem samochodu tej samej marki, modelu, o podobnym standardzie wyposażenia, stopniu zużycia, z uwzględnieniem czasu trwania i miejsca udostępnienia. Jednakże, jeśli bierzesz w użyczenie samochód od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, jesteś zwolniony od podatku dochodowego.

Użyczenie auta nie zwalnia jego właściciela z konieczności wykupienia ubezpieczenia OC, ponieważ OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego na terenie Polski. Z wiedzy jaką posiadam, podpisując polisę ubezpieczeniową właściciel samochodu powinien zaznaczyć, że auto będzie użyczone co powoduje, że składka za ubezpieczenie może być wyższa uwzględniając użyczenie, a szkoda powstała z OC będzie przypisana właścicielowi pojazdu, a w pewnych sytuacja również kierującemu.

Mam nadzieję, że w tym krótkim artykule przedstawiłam odpowiedzi na wszelkie pytania, jakie zgłaszacie do mnie w trakcie czynności notarialnych związanym z umową użytkowania samochodu. Tak częstych ostatnio, z uwagi wprowadzenia w Dzielnicy Wola w Warszawie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

***

Przeczytaj też:

Najem okazjonalny

Koszt aktu notarialnego

Foto: Arno Smit on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: