Martyna Fyda

notariusz

Prowadzę kancelarię notarialną w samym centrum Warszawy. Pomagam przedsiębiorcom jak i osobom fizycznym. Specjalizuję się w tematyce aktu notarialnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Martyna Fyda23 września 2020Komentarze (0)

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć własne interesy, w sytuacji gdy współmałżonek prowadzi działalność gospodarczą i zachęca Was do podpisania umowy rozdzielności majątkowej (intercyzy).

Tłumaczy, że dzięki umowie majątkowej małżeńskiej będzie mógł sprawniej załatwiać interesy, a również przy okazji zabezpiecza Wasz majątek, gdyż tylko ze swojego majątku będzie odpowiadał za ewentualne zobowiązania.

Jednakże zapomina dodać, że w przypadku rozpadu małżeństwa przez rozwód, wszystko co zgromadził w trakcie trwania małżeństwa należy wyłącznie do niego.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków - kobieta po rozwodzie

Ustrój ten ma wielu zwolenników, jednakże tylko z pozoru jest egalitarny, a w istocie upośledza żonę w okresie macierzyństwa, a później i tego małżonka, który bardziej zajmuje się wychowaniem dzieci.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Pewnym remedium na niedoskonałość ustroju zwykłej rozdzielności stanowi rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków (wzrostu wartości majątku małżonka po zawarciu umowy majątkowej).

Każdy z Was samodzielnie zarządza swoim majątkiem i ponosi odpowiedzialność za zobowiązania wyłącznie własnym majątkiem, jednakże z tą dużą różnicą, że po ustaniu rozdzielności majątkowej na przykład w związku z rozpadem małżeństwa przez rozwód, małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobku przez zapłatę lub wyrównanie prawa.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków stanowi podstawowy ustawowy ustrój majątkowy u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak oblicza się wartość dorobków

Musisz wiedzieć, że ustrój rozdzielności z wyrównaniem dorobków występuje w dwóch odmianach: pierwsza przyjmuje ustawową metodę obliczania wartości dorobków, a druga jej obliczanie na zasadach umownych.

W ustawowym modelu – przy obliczaniu dorobków pomija się między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem umowy majątkowej, nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę oraz przedmioty nabyte w zamian za nie, natomiast dolicza się wartość darowizn dokonanych przez jednego z małżonków (z wyłączeniem darowizn na rzecz dzieci oraz drobnych zwyczajowo przyjętych na rzecz innych osób), usług świadczonych osobiście przez jednego 
z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka, nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

W umownym modelu – przy obliczaniu dorobków można wprowadzić prosty mechanizm zaliczania wartości wszystkich składników obu majątków odrębnych.

Bierze się zatem pod uwagę globalny wzrost wartości każdego z majątków, liczonego jako całość. Można również bazować na metodzie ustawowej, dodając lub odejmując niektóre składniki majątków odrębnych, np.: nieruchomości, lokaty, prawa udziałowe.

Rzadko małżonkowie w mojej kancelarii decydują się na podpisanie takiej umowy, często nawet nie wiedzą, że mają taką możliwość.

Uważam, że warto przemyśleć takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli współmałżonek prowadzi działalność gospodarczą.

Koszt umowy majątkowej małżeńskiej z wyrównaniem dorobków jest identyczny jak koszty zwykłej umowy majątkowej małżeńskiej, a naprawdę jest dużo bardziej korzystny dla małżonka, który ma większą pieczę nad domem i wychowaniem dzieci.

***

Czytaj też:

Najem krótkoterminowy – umowa
Kupujesz mieszkanie? Zobacz ile zapłacisz u notariusza

Zdjęcie: Jen Theodore on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: