Martyna Fyda

notariusz

Prowadzę kancelarię notarialną w samym centrum Warszawy. Pomagam przedsiębiorcom jak i osobom fizycznym. Specjalizuję się w tematyce aktu notarialnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Podatki, opłaty sądowe i wynagrodzenie notariusza związane z zakupem mieszkania

Martyna Fyda16 kwietnia 2020Komentarze (0)

Jeśli czeka Cię wizyta u notariusza, bo na przykład kupiłeś swoje M4, to z pewnością zastanawiasz się, ile to Cię będzie kosztowało. A więc ile wynosi wynagrodzenie notariusza związane z zakupem mieszkania.

Przygotowałam zatem dla Ciebie zestawienie wszystkich opłat związanych z zakupem mieszkania. Nie tylko tych notarialnych, ale także sądowych i w urzędzie skarbowym.

Oto one:

PCC

Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Co więcej, notariusz jest obowiązany uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku przez podatnika.

Notariusz pobierze od strony kupującej podatek od czynności cywilnoprawnych w stawce 2 % wartości sprzedawanej nieruchomości na rynku wtórnym, który następnie wpłaci do właściwego urzędu skarbowego. W przypadku sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym, strona kupująca się zwolniona z zapłaty tego podatku.

W przypadku posiłkowania się przy zakupie mieszkania środkami uzyskanymi z kredytu, notariusz może dodatkowo pobrać podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 19 zł, który następnie wpłaci do właściwego urzędu skarbowego.

OPŁATA SĄDOWA

Notariusz pobiera opłaty sądowe za wnioski składane do Sądu z zakresu prawa o księgach wieczystych, których wysokość jest ustalona w art. 42 do art. 48 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Pobrane opłaty sądowe są następnie przez notariusza wpłacane na konkretne rachunku bankowe poszczególnych sądów.

Opłata sądowa za wpisanie nowych właścicieli do księgi wieczystej wynosi 200 zł. Opłata sądowa za wpisanie hipoteki do księgi wieczystej również wynosi 200 zł. Niestety czasami banki wymagają od kredytobiorców dodatkowych wpisów do ksiąg wieczystych, czasem wykreślane są wpisy już nieaktualne. Koszty takich dodatkowych opłat sądowych również mieszczą się w widełkach od 100 zł do 200 zł.

WYNAGRODZENIE NOTARIUSZA

Za sporządzenie umowy sprzedaży mieszkania notariusz pobiera wynagrodzenie określone  w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Maksymalna stawka wynagrodzenia jest zależna od wartości przedmiotu czynności. W powołanym powyżej rozporządzeniu jest wskazany sposób obliczania wartości wynagrodzenia przez notariuszy. 

Dla przykładu, w przypadku gdy wartość mieszkania wynosi więcej niż 60 tyś zł a mniej niż 1 mln zł, to wynagrodzenie notariusza oblicza się według następnego rachunku: 

 

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000,00 zł
———————————————————————-
2

Za ustanowienie hipoteki notariusz pobiera dodatkowe wynagrodzenie liczone od wartości hipoteki (a nie od wartości kredytu, którego spłatę ma zabezpieczyć), które oblicza się według następującego rachunku:

 

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000,00 zł
———————————————————————
4

Za sporządzenie umowy sprzedaży udziału w lokalu niemieszkalnym-garażu objętym odrębną księgą wieczystą notariusz pobiera wynagrodzenie, które oblicza się według następnego rachunku, w przypadku gdy wartość przedmiotu czynności mieści się w przedziale od 10 tyś zł do 30 tyś zł.

310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000,00 zł

Zawsze notariusz pobiera wynagrodzenie za sporządzenie wypisów i odpisów aktu notarialnego, które wręcza stronom umowy, jak również przesyła do Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta i Gminy, Starostwa, czy Sądu, a w przypadku nabycia nieruchomości przez cudzoziemców również do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wysokość tego wynagrodzenia zależy od ilości stron umowy, a za każdą stronę, która obejmuje tekst nie mniejszy niż 25 wierszy pobiera wynagrodzenie w wysokości 7,38 zł. Średni koszt wypisów i odpisów wynosi od 300 zł do 369 zł (wyższe są te opłaty w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym).

Notariusz pobiera również wynagrodzenie w wysokości 246 zł za złożenie do Sądu wniosku w systemie teleinformatycznym o zmianę informacji w księgach wieczystych.

Podsumowując, notariusz nie tylko pobiera wynagrodzenie za dokonanie czynności notarialnej, ale również pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych i opłatę sądową.

***

Przeczytaj także ile zapłacisz za testament, intercyzę i pełnomocnictwo. 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Notarialna Martyna Fyda w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: